W wydanej niedawno interpretacji indywidualnej nr 0114-KDIP3-1.4011.416.2018.1.MT Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił wątpliwości podatnika dotyczące możliwości odliczenia kosztów wynajęcia mieszkania od kosztów uzyskania przychodu.
W tym przypadku przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą podjął współpracę z inną firmą, która znajdowała się w innym mieście niż to, w którym mieszkał wraz z rodziną. Konieczność częstych dojazdów i koszty przez to generowane, a także koszty związane z hotelami spowodowały, że przedsiębiorca zdecydował się na wynajęcie mieszkania w mieście, gdzie świadczył usługi dla nowego kontrahenta. W związku z tym zastanawiał się nad możliwością odliczenia kosztów wynajmu wspomnianego mieszkania od kosztów uzyskania przychodu. Podatnik zaznaczył jednocześnie, że ośrodkiem jego interesów życiowych i osobistych pozostaje miejscowość, w której mieszka z rodziną i w której znajduje się siedziba jego firmy.
W odpowiedzi na wniosek organ podatkowy uznał koszty wynajmu mieszkania za uzasadnione, gdyż w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodu zalicza się racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Co za tym idzie, nieruchomość może być wykorzystywana wyłącznie na potrzeby firmy. Niezbędne będzie jednak udowodnienie tych okoliczności, a nie będą nimi mogły być wyłącznie faktury lub rachunki wystawiane przez właściciela mieszkania. By rachunki te można było uznać za związane z prowadzoną działalnością, trzeba będzie dołączyć inne dowody, pozwalające nie tylko na ustalenie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy usługami wykonanymi przez wnioskodawcę, które wymagały pobytu w innej miejscowości, ale także racjonalność wydatków poniesionych w związku z uzyskanym przychodem.