ZMIANY  W PRAWIE SPADKOWYM!

SEMINARIUM „RESTRUKTURYZACJA JAKO ALTERNATYWA DLA POSTĘPOWANIA UPADŁOŚCIOWEGO”.
18 grudnia 2023

OGRANICZENIE KRĘGU DZIEDZICZENIA. KTO MOŻE ZOSTAĆ UZNANY ZA NIEGODNY DZIEDZICZENIA?

NIEGODNOŚĆ DZIEDZICZENIA

15 listopada ubiegłego roku weszły w życie zmiany kodeksu cywilnego, rozszerzające katalog przyczyn, w którym sąd może uznać spadkobiercę za niegodnego dziedziczenia. Co za tym idzie, wyłącza to możliwość nie tylko odziedziczenia przez taką osobę spadku po zmarłym krewnym ale również prawa do dochodzenia zachowku.

Przypomnijmy, do tej pory podstawami dla uznania za niegodnego były:

  1. Dopuszczenie się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy.
  2. Nakłonienie spadkodawcy podstępem lub groźbą do sporządzenia lub odwołania testamentu lub w taki sam sposób przeszkodzenie mu w dokonaniu jednej z tych czynności.
  3. Umyślne ukrycie lub zniszczenie testamentu spadkodawcy albo jego podrobienie lub przerobienie.

Od listopada do powyższego katalogu dodano:

  1. Uporczywe uchylanie się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego na podstawie orzeczenia sądowego, ugody lub umowy.
  2. Uporczywe uchylanie się od wykonywania obowiązku pieczy nad spadkodawcą, w szczególności wynikającego z władzy rodzicielskiej, opieki, sprawowania funkcji rodzica zastępczego, małżeńskiego obowiązku wzajemnej pomocy albo obowiązku wzajemnego szacunku i wspierania się rodzica i dziecka.

Warto zauważyć, obie przesłanki dotyczą „uporczywego” uchylania się od wskazanych obowiązków. Oznacza to, że musi być to zawinione, powtarzające się działanie. Wskazuje się, że nie można mówić o uporczywości, jeśli obowiązki nie są wykonywane z przyczyn niezależnych.

Ważne! Ustępy dot. nowych przesłanek, zgodnie z przepisami przejściowymi stosuje się do zdarzeń stanowiących podstawę uznania za niegodnego dziedziczenia, zaistniałych po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy. Oznacza to, że np. uchylanie się od obowiązku alimentacji będzie podstawą dla uznania niegodnym dziedziczenia dopiero jeśli uchylanie się ma miejsce po 15 listopada.

OGRANICZENIE KREGU SPADKOBIERCÓW

Wraz z nowelizacją weszły istotne zmiany dot. Osób uprawnionych do dziedziczenia z mocy ustawy.

Ograniczenie odnosi się do tzw. trzeciej grupy spadkowej, w której znajdowali się do 15 listopada dziadkowie spadkodawcy, a w przypadku gdyby nie dożyli otwarcia spadku- wszyscy ich zstępni. Po wejściu w życie nowelizacji kodeksu cywilnego w kręgu spadkobierców ustawowych pozostają jedynie dzieci i wnuki zmarłego dziadka lub babci spadkodawcy.

Nowe brzmienie przepisu odnosi się nie do wszystkich spadków, lec tych które zostały otwarte po dniu wejścia w życie nowelizacji ustawy.

Prawnicy w naszej kancelarii posiadają szerokie doświadczenie z zakresu prawa spadkowego. Jeśli potrzebują państwo pomocy prawnej w tym zakresie- pracownicy kancelarii pozostają do Państwa dyspozycji.