Niedawno wydana interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0111-KDIB2-2.4015. 82.2018.2.MZA) jest kontynuacją przychylnych interpretacji skarbówki przepisów regulujących rodzinne darowizny.
We wspomnianej sytuacji z wnioskiem o wydanie interpretacji zwróciła się podatniczka, która wraz z mężem postanowiła kupić mieszkanie. Środki na zakup mieszkania zostały pozyskane z kredytu hipotecznego, którego umowę podpisała córka. Tym samym rodzice otrzymali od córki mieszkanie w ramach umowy darowizny. W związku z tym, spłata rat kredytu należy do córki, jej rodzice zaś są wyłącznie poręczycielami kredytu, nie współkredytobiorcami. Zgodnie z aktem notarialnym, właścicielami mieszkania są rodzice.
Bank przelał zatem pieniądze od razu na konto sprzedającego mieszkanie, pomijając zarówno córkę, jak i rodziców. Zapewne dlatego podatniczka wolała się upewnić, czy w opisanej sytuacji wystarczy jednorazowe poinformowanie skarbówki o otrzymanej darowiźnie, bez konieczności zgłaszania każdej z rat kredytu. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, podkreślił w interpretacji, że obowiązek podatkowy ciąży w tej sytuacji na rodzicach, jako nabywcach, zgodnie z art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zwolnienie od podatku może dotyczyć tylko najbliższej rodziny na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Do najbliższej rodziny, a zatem należących do I grupy podatkowej, zalicza się małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.
Jednak by móc skorzystać ze zwolnienia, należy spełnić dwa warunki: zgłosić darowiznę w ciągu sześciu miesięcy na druku SD-Z2 oraz udokumentować przekazanie środków na rachunek nabywcy. Zgodnie z dalszą treścią interpretacji, wskazano na stanowisko NSA. Zgodnie z ugruntowaną linią orzeczniczą, środki są zwolnione, gdy nabywca udokumentuje ich otrzymanie dowodem przekazania bezpośrednio na rachunek osoby trzeciej, w wykonaniu zawartej z nim umowy. Dokładnie taka sytuacja miała miejsce, rodzice zostaną więc zwolnieni z podatku. Natomiast co do skutecznego poinformowania skarbówki, za kluczową dla możliwości zwolnienia należy uznać umowę darowizny – do od niej byłby naliczony ewentualny podatek. Ponieważ córka przekazała rodzicom darowiznę jednorazowo, kupując im mieszkanie, wystarczające jest również jednorazowe złożenie formularza SD-Z2.