Kryptowaluty – krótko o zmianach w 2019r.

Błąd formalny nie przekreśla możliwości odliczenia podatku
5 lutego 2019
Unijny znak towarowy – czym jest i czy warto?
21 lutego 2019

Nowy rok przyniósł kilka istotnych zmian w przepisach dotyczących rozliczania kryptowalut. Mimo tego, że od wejścia zmian w życie minęło już trochę czasu, warto zapoznać się najważniejszymi nowościami. Zmiany dotyczą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy– Ordynacja podatkowa, a także niektóre innych ustaw. Co zatem dokładnie zmieniło się od 1 stycznia?

Przede wszystkim, pozytywnie należy ocenić dookreślenie przychodu z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej. Definicja przychodu z walut wirtualnych zgodnie z brzmieniem art. 17 ust. 1f ustawy o PIT przedstawia się następująco: „Przez odpłatne zbycie waluty wirtualnej rozumie się wymianę waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną”. Takie doprecyzowanie pozwoli – nareszcie- na rozwianie wątpliwości co do wykazywania przychodu z tytułu wymiany kryptowaluty na inną walutę wirtualną. Po nowelizacji sprawa jest jasna – taka wymiana nie będzie mieścić się w kategorii przychodu, a zatem nie będzie stanowić kosztu.

Przechodząc do mniej optymistycznych zmian – od 1 stycznia przychody z odpłatnego zbycia kryptowalut należą do kategorii uznawanej za przychody z kapitałów pieniężnych. Skutek? Przedsiębiorcy nie mogą już rozliczać transakcji związanych z walutami wirtualnymi w ramach działalności gospodarczej. Jeszcze w 2018r. było to możliwe, tak samo jak rozliczanie jako przychody z praw majątkowych. Od 2019r. przedsiębiorcy będą musieli więc oddzielnie rozliczać przychody z kapitałów pieniężnych korzystając z formularza PIT-38. Pierwsze formularze za 2019r. powinny zatem być złożone w Urzędzie Skarbowym do 30.04.2018r. Co ważne, opodatkowanie jest stałe i będzie wynosiło 19%.

Pojawia się więc pytanie, co można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia kryptowalut? Po nowelizacji do kategorii kosztów należą: udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie kryptowaluty oraz koszty związane z jej zbyciem, w tym również udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów świadczących usługi w zakresie pośrednictwa i wymiany walut wirtualnych. Zatem przychody ze sprzedaży kryptowalut w 2019r., których zakupu przedsiębiorcy dokonali w 2018r., zostaną opodatkowane bez rozliczania kosztów. Wynika to z faktu, że od 2019r. rozliczenie kosztów będzie obejmować jedynie wydatki bezpośrednio związane z odpłatnym zbyciem waluty wirtualnej. A co nie mieści się w kategorii „bezpośrednich wydatków”? Przykładowo odsetki od zaciągniętych kredytów na zakup kryptowalut, kosztów zużycia prądu, zakup usług informatycznych, koszt zakupu „koparek do kryptowalut”. Poza tym, wszelkie koszty uzyskania przychodów będą potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Nadwyżka kosztów nad przychodami uzyskanymi ze sprzedaży walut wirtualnych zwiększy więc koszty z tytułu ich sprzedaży w kolejnym roku.

Czego możemy się więc spodziewać, biorąc pod uwagę obecny kurs wirtualnych walut? Zmiana źródła przychodu przy rozliczaniu przychodów ze zbywania kryptowalut najprawdopodobniej zaskutkuje tym, że przedsiębiorcy w 2019r. wykażą stratę. Tym samym, strata poniesiona z działalności gospodarczej lub z praw majątkowych nie będzie pomniejszać przychodów uzyskanych z kapitałów pieniężnych. Poza tym, najprawdopodobniej na przedsiębiorcach będzie spoczywać nieco więcej obowiązków. Wszystko dlatego, że zagraniczne giełdy, na których dokonuje się transakcji z walutami wirtualnymi nie są zobowiązane do przesyłania formularza PIT-8C, w którym wykazuje przychody z kapitałów pieniężnych. Przedsiębiorca będzie musiał sam martwić się o prawidłowe rozliczanie przychodów i właściwe ich wykazanie. Miejmy więc nadzieję, że pojawią się też nowe interpretacje podatkowe, które pomogą przedsiębiorcom w rozwianiu wątpliwości związanych z właściwym rozliczaniem kosztów uzyskania przychodu.