Znaki towarowe na poziomie krajowym i regionalnym dotyczą przedsiębiorców, którzy nie chcą lub nie potrzebują ochrony swojego znaku na poziomie unijnym. Zwiększony terytorialnie zakres ochrony znaku towarowego można zapewnić między innymi poprzez ustanowienie unijnego znaku towarowego. Jak wskazuje się w preambule do Rozporządzenia Rady UE i PE nr 2015/2424 z dnia 16 grudnia 2015 r. zmieniającym rozporządzenie nr 207/2009 w sprawie wspólnotowego znaku towarowego, od czasu ustanowienia systemu wspólnotowego znaku towarowego okazało się, że przedsiębiorstwa z Unii i z państw trzecich przyjęły ten system, który okazał się skutecznym i opłacalnym uzupełnieniem ochrony znaków towarowych na poziomie państw członkowskich i alternatywą dla tej ochrony. Wynika z tego, że ideą ustanowienia wspólnotowego znaku towarowego jest współistnienie i wzajemne uzupełnienie systemu unijnego znaku towarowego i krajowych systemów znaków towarowych oraz jednoczesne uwzględnienie potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw.
Jeżeli przedsiębiorca rozważa lub prowadzi działalność na terenie kilku państw członkowskich UE, warto pomyśleć o wspólnotowym znaku towarowym. Jednorazowa rejestracja pozwoli na ochronę obejmującą swoim zakresem wszystkie państwa członkowskie. Rejestracja, która zostanie dokonana w jednym z języków urzędowych UE pozwala właścicielowi znaku towarowego na posiadanie wyłącznych praw we wszystkich obecnych, jak i przyszłych państwach unijnych. Skutki ochrony ustanowionej w drodze zarejestrowania znaku są więc jednolite, a skutki jakie on wywołuje są jednakowe we wszystkich państwach członkowskich. Należy wspomnieć, że unijny znak towarowy jest ważny 10 lat, z możliwością przedłużenia ochrony, każdorazowo o 10 lat.
Wniosek o rejestrację wspólnotowego znaku towarowego może zostać złożony przez zgłaszającego lub przez ustanowionego pełnomocnika. Zarejestrowanie znaku przez pełnomocnika obowiązkowe jest w sytuacji, gdy wnioskodawcą jest osoba fizyczna lub prawna niemająca stałego miejsca zamieszkania lub głównego miejsca prowadzenia działalności lub rzeczywistego i poważnego przedsiębiorstwa przemysłowego lub handlowego na terenie Unii Europejskiej.
Rejestracją unijnego znaku towarowego zajmuje się Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) z siedzibą w Alicante. Zgłoszenia należy dokonać bezpośrednio poprzez Urząd, w jeden z 4 wskazanych sposobów: droga elektroniczną przez stronę internetową urzędu, pocztą, osobiście w urzędzie albo faksem.
Zgłoszenie drogą elektroniczną jest najwygodniejszym sposobem, a jednym z jego plusów jest możliwość obniżenia opłaty podstawowej za zgłoszenie indywidualnego unijnego znaku towarowego do 850 euro (w porównaniu do opłaty podstawowej wynoszącej 1000 euro). Opłata taka powinna zostać wniesiona w ciągu miesiąca od dnia przyjęcia zgłoszenia przez EUIPO. Warto o tym pamiętać również dlatego, że Urząd rozpatruje zgłoszenia dopiero po wniesieniu opłaty.
Zgłoszenia w trybie elektronicznym mogą zostać rozpatrzone w trybie zwykłym lub w trybie fast track. Zaletą trybu fast track jest fakt, że zgłoszenie takie może być rozpatrzone w czasie aż o połowę krótszym od zgłoszenia dokonanego w trybie standardowym. Aby zgłoszenie mogło zostać dokonane w tym trybie, konieczne jest spełnienie dwóch warunków: po pierwsze, towary i usługi, do których odnosić się będzie dany znak towarowy, należy wybrać z bazy danych terminów, które zostały już zatwierdzone przez EUIPO. Po drugie, opłatę należy uiścić z góry; jeżeli opłatę wniesiono niezwłocznie i jeżeli w chwili dokonywania zgłoszenia lub w trakcie jego badania nie stwierdzono w nim błędów, zgłoszenie będzie rozpatrywane w trybie Fast Track.
Jak powinien zatem wyglądać unijny znak towarowy? Zgodnie z art. 4 Rozporządzenia , może się on składać z jakichkolwiek oznaczeń, w szczególności z wyrazów, łącznie z nazwiskami, lub rysunków, liter, cyfr, kolorów, kształtu towarów lub ich opakowań lub dźwięków, pod warunkiem że oznaczenia takie umożliwiają:
a) odróżnianie towarów lub usług jednego przedsiębiorstwa od towarów lub usług innych przedsiębiorstw; oraz
b) przedstawienie ich w rejestrze unijnych znaków towarowych w sposób pozwalający właściwym organom i odbiorcom na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu ochrony udzielonej właścicielowi tego znaku towarowego.
Jeżeli i Tobie zależy na ochronie własnego znaku towarowego zarówno na szczeblu krajowym, jak i unijnym, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią. Doświadczenie naszych prawników pozwala nam na profesjonalne działanie i umożliwi Ci osiągnięcie zamierzonego efektu. Zapewnimy kompleksową analizę Twojej sytuacji, a także wskażemy najlepsze możliwe rozwiązania.