Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych, czyli czy podjęcie walki z bankiem to dobry pomysł?

Dlaczego bezczynność organu nie może być usprawiedliwiana pomyłką?
25 lipca 2019
Koronawirus a zmiany w kodeksie spółek handlowych dot. odbywania posiedzeń organów spółek kapitałowych
6 kwietnia 2020

W ciągu najbliższych kilku tygodni można spodziewać się wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytów walutowych. I chociaż wersje doniesień o wyroku różnią się co do przewidywanego terminu jego wydania, jedno jest pewne – orzeczenie to przyczyni się do ostatecznego ugruntowania postrzegania umów kredytowych powiązanych z kursem waluty obcej. Dużo wskazuje na to, że wyrok będzie pozytywny dla frankowiczów. Pozwoli to na zażegnanie wątpliwości polskich sądów w procesach kredytobiorców podjętych w walce z nieuczciwymi praktykami rynkowymi stosowanymi przez banki.

Dodajmy również, że w ostatnim czasie Sąd Najwyższy kilkukrotnie wypowiadał się o kredytach frankowych i co najważniejsze, wnioski, jakie wynikają z tych orzeczeń są jednoznacznie korzystne dla konsumentów. Jak  bowiem wskazał SN, brak jest możliwości uzupełnienia umowy po usunięciu z niej niedozwolonych postanowień umownych. Jeżeli prześledzimy orzecznictwo SN w sprawach kredytów walutowych (tu polecamy Państwa uwadze analizę orzeczenia SN na naszym blogu: https://www.kancelaria.gdynia.pl/2019/05/14/kredytu-frankowe-sn-wreszcie-po-stronie-kredytobiorcow/ ), zauważymy ewolucję stanowiska Sądu w postrzeganiu postanowień umów kredytów walutowych i związanych z tym konsekwencji. Szczególnie istotna jest kwestia uznawania za niedozwolone postanowień umów w obrocie konsumenckim, a tym samym oceny umów kredytowych powiązanych z kursem waluty obcej CHF. Zaangażowanie SN daje stanowi dobry przykład dla sądów niższej instancji i niewątpliwie wpływać będzie na praktykę orzeczniczą.

Jak wspominaliśmy niedawno, w maju bieżącego roku Rzecznik Generalny TSUE  wydał niewiążącą opinię, z której wynikało, że polskie sądy nie mogą utrzymywać w mocy nieuczciwych warunków w umowach kredytów walutowych (więcej w artykule: https://www.kancelaria.gdynia.pl/2019/05/17/kolejne-dobre-wiesci-czyli-opinia-rzecznika-generalnego-tsue-w-polskiej-sprawie/). Wynika z tego, że orzeczenie TSUE (często zbieżne z opinią Rzecznika Generalnego), może doprowadzić do uznawania umów kredytów frankowych za nieważne, a w konsekwencji zamiany ich na złotowe, jednak z pozostawieniem korzystniejszego oprocentowania.

Spodziewane pozytywne dla kredytobiorców orzeczenie zapewne zachęci wielu frankowiczów do walki o swoje prawa z bankami. Dodatkową zachętą są również statystyki, które są niezwykle optymistyczne –  w samym 2019 roku ok. 90% spraw wytoczonych przeciwko bankom zostało wygranych przez właścicieli kredytów walutowych. Banki mają więc powody do obaw, gdyż według pierwszych wyliczeń ich potencjalne straty na mogą sięgnąć nawet 60 mld złotych. Można więc nadzieję, że banki podejmą wreszcie stosowne kroki w stosunku do swoich Klientów i nareszcie poniosą konsekwencje stosowania nieuczciwych praktyk w zakresie kredytów walutowych.

Przypominamy również, że w sprawach kredytów walutowych – korzystnie dla frankowiczów – wypowiedział się również polski rząd, o czym informowaliśmy Państwa w tym artykule: https://www.kancelaria.gdynia.pl/2018/11/15/stanowisko/

Warto wspomnieć, że do tej pory w polskich sądach kredytobiorcy wytoczyli ok.  8 tys. procesów przeciwko bankom. Można się więc spodziewać, że po wydaniu wyroku przez TSUE polskie sądy upewnią się w dotychczasowym (korzystnym dla kredytobiorców) stanowisku i postępowania nabiorą nieco tempa.

Zatem, odpowiadając na pytanie na początku artykułu: walka o swoje prawa to zawsze dobry pomysł. A w przypadku kredytów walutowych… wszystko wskazuje na to, że to nie tylko bardzo dobre, ale też jedyne właściwe posunięcie.

Zapraszamy więc do kontaktu z Kancelarią, jeżeli mają Państwo wątpliwości co do prawidłowości swoich umów kredytów. W sprawach o skomplikowanych stanach faktycznych, z zakresu prawa bankowego czy wymagających znajomości prawa unijnego, pomoc profesjonalnego prawnika jest nieoceniona. Nasze ponad 3-letnie doświadczenie w sprawach kredytów frankowych oraz zagadnień związanych z instytucjami rynku finansowego stanowią gwarancję profesjonalizmu. Prawnicy naszej Kancelarii zapewniają rzetelną analizę Państwa sprawy, a także zaproponują najkorzystniejsze rozwiązania, które pozwolą na poprawę sytuacji naszych Klientów.