TARCZA 2.0: ZWOLNIENIA ZUS DLA MAŁYCH PRZEDSIĘBIORCÓW.

Regulacja pracy zdalnej według aktualnych przepisów specustawy
21 kwietnia 2020
PILNE !!! Projekt Tarczy 3.0 uchyla zawieszenie terminów procesowych, sądowych, sądowoadministracyjnych, egzekucyjnych, karnych, karnoskarbowych.
30 kwietnia 2020

17 kwietnia 2020 r. Sejm przegłosował nowe przepisy określane mianem „Tarczy 2.0”. Ustawa została w ekspresowym tempie podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wśród nowych przepisów znalazły się m.in. te dotyczące małych przedsiębiorców, tzn. zatrudniających od 10 do 49 osób.

Tarcza 2.0 rozszerza mianowicie krąg przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do skorzystania z trzymiesięcznych „wakacji składkowych”, czyli zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych. Wcześniej z takiej formy zwolnienia mogli skorzystać jedynie samozatrudnieni, którzy nie przekroczyli progu przychodów 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r. oraz mikroprzedsiębiorcy, tj. tacy, którzy zgłosili do ubezpieczenia mniej niż 10 osób. Obecnie ze zwolnienia mogą również skorzystać przedsiębiorcy, którzy zgłosili do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 ubezpieczonych i byli zgłoszeni jako płatnicy składek swoich pracowników:

  • przed dniem 1 lutego 2020 r. i na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń mniej niż 50 ubezpieczonych,
  • w okresie od 1 lutego do 29 lutego i na dzień 31 marca 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń mniej niż 50 ubezpieczonych,
  • w okresie od 1 marca do 31 marca i na dzień 30 kwietnia 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń mniej niż 50 ubezpieczonych.

Trzeba również pamiętać, że przy ustalaniu liczby ubezpieczonych nie bierze się pod uwagę pracowników młodocianych.

Dla tej grupy przedsiębiorców wysokość zwolnienia w opłacaniu składek ZUS wynosi 50% łącznej kwoty należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc. Zwolnienie jest więc mniejsze niż w przypadku samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców, ale także spółdzielni socjalnych oraz osób duchownych.

Aby skorzystać ze zwolnienia należy złożyć wniosek RDZ do właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie wnioski można składać drogą elektroniczną przez PUE ZUS, nadając je w tradycyjny sposób na poczcie lub wrzucając do skrzynki na dokumenty, która powinna się znajdować przy każdej placówce ZUS. Nie ma natomiast możliwości osobistego składania wniosków w biurze podawczym.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że dla małych przedsiębiorców przepisy nie przewidują minimalnej i maksymalnej kwoty należności z tytułu składek, którą może objąć zwolnienie, tak jak ma to miejsce np. w przypadku samozatrudnionych.