Czy wiesz co zrobić, gdy padłeś ofiarą przestępstwa, bądź czujesz, że ktoś Cię krzywdzi?
Zawiadomienie o przestępstwie najlepiej złożyć w najbliższym komisariacie policji lub jednostce prokuratury i co istotne, może być złożone ustnie lub pisemnie. Zawiadomienie może złożyć każdy kto posiada informację, że doszło do złamania prawa.
ZŁOŻENIE USTNEGO ZAWIADOMIENIA
Ustne złożenie zawiadomienia oznacza opowiedzenie policjantowi lub prokuratorowi o całym wydarzeniu. Takie zawiadomienie odbywa się najczęściej razem z przesłuchaniem w charakterze świadka, a wszystkie podane informacje zostają zapisane w protokole, który następnie podpisuje zawiadamiający.
Jeżeli zawiadamiający nie włada językiem polskim lub jest osobą głuchą lub niemą, wszelkie czynności zostaną przeprowadzone z udziałem biegłego sądowego o odpowiedniej specjalności.
Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa musi zawierać dane przesłuchującego, dokładny opis zdarzenia, w miarę możliwości informacje o świadkach i jeśli zawiadamiający widział lub zna sprawcę – także dane lub opis sprawcy.
CENNA JEST KAŻDA INFORMACJA
Skuteczność znalezienia sprawcy i ukarania go zależna jest od jak największej ilości informacji oraz dowodów. Istotne jest również powiadomienie o świadkach zdarzenia. Nie zawsze jednak muszą być oni wymienieni z imienia i nazwiska, czasem wystarczy podać nawet ich rysopis oraz miejsce w którym się znajdowali. Pomocne są wszelkie dane dotyczące miejsca zdarzenia np. informacje o monitoringu, ochronie budynku.
Pokrzywdzony, który został ranny i otrzymał pomoc medyczną, powinien mieć także przy sobie dokumenty to potwierdzające. To z kolei jest potrzebne by ocenić charakter i zakres obrażeń. Warto też zabezpieczyć przed zniszczeniem wszystkie dowody i ślady, które pozostawił sprawca – oczywiście jeśli to możliwe.
OBOWIĄZEK POLICJANTA LUB PROKURATORA
Policjanci oraz prokuratorzy mają obowiązek przyjęcia zawiadomienie o przestępstwie. Na wniosek pokrzywdzonego, który złoży zawiadomienie o przestępstwie, wydaje mu się potwierdzenie złożenia zawiadomienia, zawierające datę oraz miejsce jego przyjęcia, a także wskazanie organu przyjmującego.
W postanowieniu o wszczęciu śledztwa czy dochodzenie określa się czyn będący przedmiotem postępowania oraz jego kwalifikację prawną. Określenie przedmiotu procesu będzie na tyle dokładne i ścisłe, na ile pozwalają początkowe materiały, nieraz bardzo skromne. W miarę dokładne i pełne określenie przedmiotu procesu oraz prawidłowej kwalifikacji prawnej ma istotne znaczenie dla wyboru formy postępowania przygotowawczego.
Pamiętaj, jeżeli zostałeś ofiarą przestępstwa, podjęcie odpowiednich kroków karnych nie tylko może doprowadzić do tego aby sprawca poniósł odpowiednią karę, ale również może przyczynić się do ochrony Ciebie w przyszłości.