NOWELIZACJA KODEKSU KARNEGO, CZY SĄD ZA KAŻDĄ JAZDĘ POD WPŁYWEM ALKOHOLU ORZEKNIE KONFISKATĘ POJAZDU?

Przypominamy, iż zbliża się termin dla właścicieli lub zarządców budynków na dostosowanie regulaminów rozliczeń za ciepło obowiązujących w spółdzielniach i wspólnotach do aktualnie obowiązujących przepisów.
5 grudnia 2022
PRACA ZDALNA W KODEKSIE PRACY
9 stycznia 2023

2 grudnia Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zmieniającą niektóre dotychczasowe przepisy kodeksu karnego. Jest to niespotykana, jak dotąd, nowelizacja przepisów karnych, która już teraz spotyka się z wieloma różnymi opiniami.

Jedną z nich jest sankcja przepadku pojazdu.

Nowe przepisy przewidują sankcję przepadku, a więc konfiskaty pojazdu w przypadku gdy kierowca prowadził pojazd pod wpływem alkoholu a jego stężenie w organizmie wynosiło co najmniej 1,5 promila lub prowadziła do takiego stężenia.

W przypadku spełnienia powyższych warunków, Sąd obligatoryjnie orzeknie o przepadku pojazdu, nawet jeśli kierowca nie doprowadził do wypadku. Nierzadko jednak jest tak, że pojazd stanowi wyłączną własność kierowcy. Wiele z nas korzysta z pojazdów na zasadzie leasingu czy użyczenia lub współdzielimy go z członkami rodziny. Nowelizacja przewiduje sytuacje, w których Sąd nie orzeknie przepadku pojazdu, lecz przepadek równowartości pojazdu lub nawiązkę.

➡️ SĄD ORZEKNIE PRZEPADEK RÓWNOWARTOŚCI POJAZDU JEŚLI:

✅ Orzeczenie przepadku jest niemożliwe ze względu na zbycie, utratę lub zniszczenie pojazdu,

✅ kierujący jest współwłaścicielem pojazdu (np. jest właścicielem wraz z małżonkiem),

✅ jeśli kierujący w ogóle nie był właścicielem pojazdu (a np. samochód jest przedmiotem leasingu lub użyczenia),

➡️ SĄD ORZEKNIE NAWIĄZKĘ W WYSOKOŚCI CO NAJMNIEJ 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Penitencjarnej

✅Jeżeli sprawca prowadził pojazd niestanowiący jego własności wykonując czynności zawodowe lub służbowe polegające na prowadzeniu pojazdu na rzecz pracodawcy.

Uwaga❗️ Nowelizacja przewiduje, że powyższe przepisy wejdą w życie po UPŁYWIE ROKU od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.