Niedawno informowaliśmy Państwa o działaniach podjętych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w stosunku do Idea Banku oraz Polskiego Domu Maklerskiego w związku z obligacjami GetBack. Zapewne jednym z efektów informacji publikowanych UOKiK jest wpisanie Idea Banku na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Jak podał Urząd KNF, wraz z dokonaniem wpisu, do Prokuratury Regionalnej w Warszawie zostało złożone zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 178 w zw. z art. 69 ust. 2 pkt 5 i 6 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Chodzi zatem o prowadzenie działalności maklerskiej bez zezwolenia w zakresie oferowania instrumentów finansowych, a także doradztwa inwestycyjnego. Według informacji uzyskanych przez organy nadzoru, to właśnie Idea Bank jest jednym z głównych podmiotów zaangażowanych w sprzedaż obligacji GetBack.
Chociaż Idea Bank wskazuje, że wyłącznym powodem wpisania banku na listę ostrzeżeń publicznych jest oferowanie obligacji GetBack, a nie bieżąca działalność banku, nie ulega wątpliwości, że zaufanie Klientów do Banku zostało mocno nadszarpnięte. Tym bardziej, że zarzuty dotyczą okresów od sierpnia 2016r. do października 2017r. w zakresie oferowania instrumentów finansowych oraz okresu od września 2016r. do marca 2018r. Zgodnie z danymi pozyskanymi przez UOKiK, poszkodowanych może być nawet 9 tys. osób. Więcej o obligacjach GetBack w poprzednim wpisie na naszym blogu: https://www.kancelaria.gdynia.pl/2018/10/31/obligacje-getback-czyli-o-wprowadzaniu-klientow-w-blad/
Rynek instrumentów finansowych wymaga od Klientów podjęcia pewnego ryzyka. Ryzyko to jednak może się okazać bardzo opłacalną inwestycją, pod warunkiem właściwego zachowania przedsiębiorców oferujących instrumenty rynku finansowego. Tym bardziej ciężko pogodzić się z faktem, że zaufanie Klientów jest notorycznie nadużywane. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że afera GetBack wpłynie pozytywnie na zmiany prawne gwarantujące konsumentom lepszą ochronę przed nieuczciwymi praktykami przedsiębiorców.
Jeśli zatem i Ty padłeś ofiarą działań przedsiębiorców oferujących obligacje GetBack, nie zastanawiaj się, tylko skontaktuj się z naszą Kancelarią. Dokonamy analizy Twojej sytuacji, a także przedstawimy możliwe scenariusze, które pozwolą Ci odzyskać ulokowane w obligacjach pieniądze. Jeśli Twoje wątpliwości budzą również inne instrumenty rynku finansowego lub po prostu zależy Ci na uzyskaniu informacji lub porady co do nurtujących Cię pytań, również zapraszamy do kontaktu. Nasze doświadczenie będzie nieocenionym wsparciem w podejmowanych przez Ciebie decyzjach dotyczących lokowania kapitału.