TERAZ ŁATWIEJ STRACIĆ PRAWO JAZDY

NOWELIZACJA KODEKSU SPÓŁEK HANDLOWYCH- business judgment rule.
14 października 2022
JAK ZAWIADOMIĆ O PRZESTĘPSTWIE
28 listopada 2022

Od ponad miesiąca obowiązują nowe zaostrzone przepisy, 17 września br. weszła w życie kolejna nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym, która przyniosła ważne zmiany dla uczestników ruchu drogowego i wzbudza liczne kontrowersje. Obecnie obowiązuje nowy taryfikatora kar za wykroczenia drogowe.

Teraz za nieostrożną jazdę łatwiej można stracić prawo jazdy.

NAWET DO 15 PUNKTÓW KARNYCH ZA JEDNO WYKROCZENIE

Przed wprowadzeniem nowego taryfikatora maksymalną karą, jaką kierowca mógł otrzymać za jedno wykroczenie, było 10 punktów karnych. Teraz w kodeksie pojawiły się kary nawet do 15 punktów karnych!

W nowym, jeszcze bardziej zaostrzonym prawie, wyszczególniono ponad 20 wykroczeń, za które kierowca może otrzymać jednorazowo 15 punktów karnych. To m.in. niedostosowanie się do sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym. Taka sama kara czeka kierującego pojazdem, który nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście, czy za przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h.

Choć limit punktów karnych, na których posiadanie może sobie pozwolić kierowca, pozostaje na poziomie 24, lecz uzyskanie takiej liczby jest obecnie znacznie łatwiejsze niż wcześniej.

KASOWANIE PUNKTÓW KARNYCH

Zasadnicza zmiana dotyczy także sposobu kasowania zgromadzonych punktów karnych. Inaczej niż było wcześniej, zostaną one usunięte po dwóch latach od regulowania mandatu, a nie od daty popełnionego wykroczenia.

Zlikwidowano również możliwość dobrowolnego uczestnictwa w kursach doszkalających, których uczestnicy mogli liczyć na skasowanie części ciążących na nich punktów karnych. Zgodnie z nowymi przepisami znacznie wzrosła też wysokość mandatów, zwłaszcza dla drogowych recydywistów.

RECYDYWA

Kolejna, ważna zmiana dotyczy tzw. recydywistów. Sytuacja ta dotyczy złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Jeżeli tak się stanie, mandat drogowy będzie dwukrotnie wyższy.

I tak, np. przy przekroczeniu prędkości o:

  • 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych i 9 punktów karnych; recydywa: 1600 złotych;
  • 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych i 11 punktów karnych; recydywa: 2000 złotych;
  • 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych i 13 punktów karnych; recydywa: 3000 złotych;
  • 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych i 14 punktów karnych; recydywa: 4000 złotych;
  • 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych i 15 punktów karnych; recydywa: 5000 złotych.

Oprócz przekroczenia prędkości nowy taryfikator zakłada, że podwójne karanie będzie dotyczyć innych obszarów ruchu, np.:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
  • złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 złotych; recydywa: 2000 złotych;
  • wyprzedzanie na przejściu lub przed nim – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
  • niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
  • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
  • wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – pierwszy raz: 2000 złotych; recydywa: 4000 złotych;
  • wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – pierwszy raz: 2000 złotych; recydywa: 4000 złotych;
  • prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – pierwszy raz: 2500 złotych; recydywa: 5000 złotych.

Pamiętajmy, bezpieczeństwo zależy od nas wszystkich. Każdemu może zdarzyć się popełnić błąd. Jeśli masz wątpliwości, potrzebujesz pomocy, my możemy Ci pomóc. Zawsze warto zasięgnąć pomocy profesjonalisty. Często szybka reakcja może pomóc w poniesieniu jak najmniej dotkliwych konsekwencji.