Ulga mieszkaniowa dla nieletnich – problemy z nieruchomością po otrzymaniu spadku

Wynajem mieszkania może byc kosztem uzyskania przychodu
11 października 2018
Opinia Rzecznika Generalnego TSUE – sądy nie mogą zastępować bezprawnej klauzuli inną
18 października 2018

Kwestia opodatkowania nieruchomości otrzymanej w spadku przez małoletniego budzi wiele wątpliwości interpretacyjnych. Z uwagi na pewną niekonsekwencję, którą cechują się decyzje organów podatkowych, dany przypadek może być jeszcze bardziej skomplikowany. Szczególnie szybka sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku może budzić wątpliwości organów skarbowych.

Zapewne te czynniki skłoniły małoletnią dziewczynę do zwrócenia się z wnioskiem o wydanie interpretacji, z której miało wynikać, czy będzie uprawniona do skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Po śmierci ojca, niepełnoletnia dziewczyna odziedziczyła połowę domu. Wysokie opłaty za kredyt, a także ciężka sytuacja finansowa wymusiły na rodzinie konieczność sprzedania domu, spłacenia kredytu, a następnie kupienia mieszkania za pozostałą kwotę. Ze względu na fakt, że cały spadek dziewczyny został przeznaczony na kupno nowego mieszkania, spodziewała się, że będzie mogła skorzystać ze zwolnienia podatkowego.

Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej w interpretacji o numerze 0113-KDIPT2-2. 4011. 232.2018.2.MK stwierdził jednak, że nie będzie to możliwe.  Skorzystania ze zwolnienia uwarunkowane jest uzyskaniem tytułu prawnego do nieruchomości, gdyż będą to wtedy własne cele mieszkaniowe. W tym przypadku wyłącznym właścicielem mieszkania została matka, nie jest więc wystarczające, by wnioskodawczyni jedynie zamieszkała w nowej nieruchomości. Gdyby niepełnoletnie dziecko zostało współwłaścicielem, skorzystanie z ulgi byłoby możliwe i uzasadnione, co potwierdza interpretacja podatkowa wydana w sprawie o podobnym stanie faktycznym (1061-IPTPB2.4511. 796.2016. 1.KK).