WYROK W SPRAWIE ZASAD AUTOMATYCZNEGO PRZEDŁUŻANIA UBEZPIECZENIA OC POJAZDÓW MECHANICZNYCH

22.06.2021 wchodzi w życie nowelizacja ustawy covidowej –
22 czerwca 2021
WYROKI UCHYLAJĄCE W SPRAWACH O PODWYŻSZENIE STAWKI ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI
19 kwietnia 2022

Szanowni Państwo,

mamy przyjemność poinformować o wydaniu pozytywnego dla reprezentowanego przez nas Klienta prawomocnego wyroku sądowego w sporze z ubezpieczycielem w sprawie dotyczącej zasad automatycznego przedłużenia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pojazdów mechanicznych i związanego z tym roszczenia Ubezpieczyciela o zapłatę składki !

Sprawa dotyczyła nabycia przez naszego Klienta (Ubezpieczającego) w drodze spadkobrania własności ubezpieczonego już samochodu osobowego, co do którego Ubezpieczyciel stwierdził, że Ubezpieczający celem zapobiegnięcia zawarcia umowy na kolejny okres w myśl art. 28 ust. 1 o ubezpieczeniach obowiązkowych […]1 tj. automatycznego przedłużenia umowy ubezpieczenia po zakończeniu okresu ubezpieczenia trwającego w chwili spadkobrania, obowiązany był złożyć pisemne powiadomienie o jej wypowiedzeniu, a brak wypowiedzenia skutkował przedłużeniem umowy na kolejny okres i koniecznością zapłaty składki. Ubezpieczający reprezentowany przez naszą Kancelarię wskazywał z kolei, że w przypadku przeniesienia własności pojazdu mechanicznego zastosowanie ma art. 31 ust. 1 ww. ustawy, który stanowi, że w takiej sytuacji umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okres na który została zawarta i odmówił zapłaty składki ubezpieczeniowej. Wskazywaliśmy, iż nasz Klient po zakończeniu umowy trwającej w chwili spadkobrania dokonał ubezpieczenia pojazdu w innym towarzystwie ubezpieczeń. Ubezpieczyciel wniósł sprawę do Sądu domagając się zapłaty kwoty równej składce ubezpieczeniowej, jednakże Sąd oddalił powództwo przyznając nam rację wskazując, że Ubezpieczyciel nie miał podstawy do automatycznego przedłużenia  umowy ubezpieczenia OC, gdyż takie działanie zostało jednoznacznie wyłączone treścią art. 31 ust. 1 zd. 4 ww. ustawy. W konsekwencji Sąd uznał brak podstaw do dochodzenia przez Ubezpieczyciela zapłaty składki ubezpieczeniowej. Sąd wskazał, podzielając prezentowane przez nas stanowisko, że pod pojęciem przejścia lub przeniesienia prawa pojazdu mechanicznego – wyłączającego możliwość automatycznego przedłużania trwania umowy ubezpieczenia OC – należy rozumieć każdą formę zmiany jego właściciela. Może to nastąpić na skutek umowy sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia własności, bezpodstawnego wzbogacenia, dziedziczenia, wykonania zapisu.

Wyrok jest prawomocny, Ubezpieczyciel po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku nie zdecydował się na występowanie z apelacją. 

Sprawa ta ma wobec praktyki stosowanej przez niektórych Ubezpieczycieli niewątpliwie korzystny wpływ na sytuację ubezpieczających i w istocie stanowić może precedens służący zahamowaniu nadużyć i niezasadnego pobierania składki przez niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe!

1 Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r. (Dz. U. Nr 124, poz. 1152 z późn. zm.)