NIEZATRZYMANIE SIĘ DO KONTROLI DROGOWEJ

WYROKI UCHYLAJĄCE W SPRAWACH O PODWYŻSZENIE STAWKI ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI
19 kwietnia 2022
ZATRZYMANIE PRAWA JAZDY
9 maja 2022

Szanowni Państwo,

niemal każdy z nas spotkał się z sytuacją gdy kierując samochodem zatrzymuje nas policjant. Wtedy w głowie kotłuje się tysiąc myśli – o co chodzi, co zrobiłem nie tak? Ale spokojnie. Na szczęście nie każda sytuacja niesie za sobą poważne konsekwencje.

Niezatrzymanie się do kontroli drogowej.

Policjant daje sygnał do zatrzymania? Pamiętaj, niezatrzymanie się do kontroli policji i ucieczka to przestępstwo zagrożone karą  pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat. 5.

O tym mówi art. 178b Kodeksu karnego, który wskazuje: Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Zwróć uwagę jednak na to, że zachowanie  przestępcze polega na zaniechaniu niezwłocznego zatrzymania pojazdu mechanicznego i kontynuowaniu jazdy. Konieczne jest zatem abyś miał świadomość wydania polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego, zaniechał niezwłocznego zatrzymania pojazdu i wbrew temu poleceniu kontynuował jazdę.

Poza tym polecenie zatrzymania się może być wydane wyłącznie przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, a jednocześnie musi być wyrażone przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych. Nie wypełni zatem znamion przestępstwa brak posłuchu dla polecenia wydanego jedynie przy użyciu sygnałów dźwiękowych albo wyłącznie sygnałów świetlnych.  Samo niepodporządkowanie się poleceniu zatrzymania się wydane przez policjanta znajdującego się w pojeździe, który się nie porusza, nie stanowi przestępstwa i nie skutkuje odpowiedzialnością z art. 178b k.k.

Miej na uwadze także to, szczególnie teraz, gdy w przypadku wielu wykroczeń drogowych znacznemu podwyższeniu uległa górna granica grzywny i może wynieść nawet 30.000 złotych, a w przypadku grzywny nakładanej w drodze mandatu karnego za wykroczenia w ruchu drogowym 5.000 zł, a w zbiegu wykroczeń do 6.000 zł, że kontynuowanie jazdy i ucieczka przed organem kontrolującym ruch drogowy w każdym przypadku oceniane jest jako zagrożenie w ruchu drogowym i może wiązać się z odpowiedzialnością za wykroczenie z art. 92 kodeksu wykroczeń i wiążę się z wysoką grzywną. Art. 92 Kodeksu wykroczeń wskazuje:

§ 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

§ 2. Kto w celu uniknięcia kontroli nie stosuje się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu, podlega karze aresztu albo grzywny.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Zatem, wykroczenie z art. 92 § 2 Kodeksu wykroczeń zachodzi wtedy, gdy kierujący pojazdem nie zatrzyma pojazdu na sygnał dany przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, nieznajdującą się w ruchu (np. stojącą na poboczu drogi, siedzącą w zaparkowanym czy unieruchomionym pojeździe). W razie podjęcia pościgu, czyli przemieszczania się pojazdu wyposażonego w sygnały dźwiękowe i świetlne za kierującym, oraz dawania przy użyciu tychże sygnałów (w sposób jasny i wyraźny, skierowanych do kierującego) polecenia zatrzymania pojazdu, kierujący zatrzyma niezwłocznie pojazd, nie wyczerpie znamion przestępstwa. Wówczas będzie on odpowiadał tylko za wykroczenie. Mandat jednak jest wysoki. Gdy kierujący będzie jednak kontynuował jazdę pomimo pościgu i dalej będzie kontynuował ucieczkę godząc w bezpieczeństwo w ruchu drogowym wtedy będzie odpowiadał za przestępstwo.

Uwaga, od 9 lutego 2022 r. obowiązuje nowa instrukcja dla kierowców –  Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kontroli ruchu drogowego, z którego m.in. wynika, że kierujący zatrzymany przez policjanta lub innego funkcjonariusza najpierw musi zatrzymać pojazd oraz trzymać ręce na kierownicy. Na polecenie funkcjonariusza należy włączyć światła awaryjne oraz umożliwić identyfikację pojazdu, a kierowca, podobnie jak pasażerowie, może opuścić pojazd tylko na wyraźne zalecenie funkcjonariusza.

Masz pytania, wątpliwości? Zapraszamy do kontaktu, chętnie Ci pomożemy! https://www.kancelaria.gdynia.pl/kancelaria/