WYPADEK I KOLIZJA A SPRAWCA NIETRZEŹWY- CO ROBIĆ?

PROWADZENIE POJAZDU W STANIE NIETRZEŹWOŚCI.
18 maja 2022
PROCEDURA ZATRZYMANIA KIERUJĄCEGO I KONTROLI DROGOWEJ
27 maja 2022

Wypadki i kolizje drogowe, to codzienność na polskich drogach. Ważne, aby w momencie wypadku wiedzieć, jak postępować na miejscu zdarzenia. Co należy zrobić, gdy dojdzie do kolizji drogowej lub wypadku samochodowego?

Przede wszystkim trzeba rozróżnić dwa pojęcia: kolizja drogowa i wypadek samochodowy. Terminy te mają różne znaczenia i często błędnie używane są zamiennie w mowie potocznej. Rozróżnienie tych pojęć jest istotne, bowiem inne reguły postępowania należy zastosować, gdy dojdzie do kolizji, a inne, gdy będziesz miał do czynienia z wypadkiem samochodowym.   

Kolizja drogowa to zdarzenie, w którym nikt nie ucierpiał, a więc wszelkie stłuczki, a także poważniejsze zderzenia samochodów, jeśli żadnemu z uczestników nic się nie stało. Uczestnikiem jest każda osoba biorąca udział w zdarzeniu, a więc również pasażerowie samochodów.

Wypadek to zdarzenie drogowe, w którym co najmniej jeden z uczestników doznał obrażeń ciała lub poniósł śmierć. Zatem z wypadkiem mamy do czynienia w sytuacji, gdy dojdzie np. do zderzenia pojazdów, jeśli którykolwiek z pasażerów lub kierowców odniósł obrażenia lub zginął. Wypadek to także zdarzenie, w którym brał udział tylko jeden samochód, np. potrącenie pieszego przez samochód, potrącenie rowerzysty przez auto, utrata panowania nad pojazdem i uderzenie w drzewo.

Zdarzenia te są do siebie podobne, różnią się tak naprawdę tym, że w pierwszym przypadku nie występują ofiary. W praktyce rozróżnienie ma znaczenie, bowiem determinuje, jakie kroki należy podjąć na miejscu zdarzenia. W przypadku wystąpienia ofiar, istnieje konieczność wezwania karetki i policji, a z kolei gdy dojdzie jedynie do kolizji, takie kroki nie są konieczne. Przede wszystkim należy podkreślić, że spowodowanie wypadku jest przestępstwem, z kolei spowodowanie kolizji jest wykroczeniem i wiąże się grzywny, chyba że sprawca był pod wpływem środków odurzających lub alkoholu – wtedy Kodeks wykroczeń przewiduje surowsze kary.

Udział w zderzeniu lub stłuczce zawsze wiąże się z masą nerwów i stresu. Uczestnik powinien jednak zachować zimną krew. Jeśli to Ty doprowadziłeś do zderzenia, zatrzymaj się. Pod żadnym pozorem nie uciekaj z miejsca zdarzenia, a natychmiastowa porada prawnika może pomóc Ci zminimalizować konsekwencje.

Jeśli doszło do kolizji lub drobnej stłuczki, wezwanie policji nie jest obowiązkowe. Uczestnik zdarzenia lub świadek, powinien wezwać policję, jeśli doszło do wypadku, a więc jeśli istnieją potencjalne ofiary. Spowodowanie wypadku jest przestępstwem, w związku z tym policjanci muszą przyjechać na miejsce, a później organy ścigania zobowiązane są wszcząć odpowiednie postępowanie.

Oczywiście to, że w przypadku kolizji drogowej wezwanie policji nie jest obligatoryjne, nie oznacza, że nie możesz tego zrobić. Są sytuacje, w których wezwanie właściwych służb jest jedynym, słusznym wyjściem. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że kwestia odpowiedzialności za kolizję lub stłuczkę nie zawsze jest taka prosta do rozwiązania. Często dochodzi do sytuacji, w której sprawca wypiera się winy i próbuje ją zrzucić na drugą stronę. W takiej sytuacji należy wezwać policję. Należy to również zrobić w sytuacji, jeśli istnieje podejrzenie, że sprawca kolizji znajduje się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Tutaj mamy do czynienia z przestępstwem. Zgodnie z art. 177.  §  1. k.k.

Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1,

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§  2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca

podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§  3. Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek.

A gdy kierowca popełnił przestępstwo w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego dodatkowo w grę wchodzi art.178 k.k. który w §  1 wskazuje: Skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 173, art. 174 lub art. 177 znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę, a w wypadku przestępstwa określonego w art. 177 § 2 w wysokości nie niższej niż 2 lata, do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.

W takich sytuacjach pamiętaj- badanie prędkości i badanie trzeźwości często obarczone jest błędem. Bądź czujny i miej na uwadze to, że wiele aspektów pozostaje do rozstrzygnięcia. Konieczne jest dokonanie szczegółowych ustaleń, także z udziałem biegłego z zakresu ruchu drogowego,  który wypowie co do możliwości  przypisania kierowcy samochodu odpowiedzialności karnej za przestępstwo określone w art. 177 § 2 k.k. w zw. z art. 178 § 1 k.k.. Ustalenia te powinny dotyczyć: prędkości, z jaką poruszał się samochód przed wypadkiem, czy była to prędkość bezpieczna w tych warunkach drogowych i atmosferycznych, czy poruszając się z prędkością bezpieczną kierowca mógł uniknąć potrącenia pieszych przez wykonanie manewrów obronnych i, w końcu, czy był związek przyczynowy między stanem nietrzeźwości kierowcy a zaistnieniem tego wypadku komunikacyjnego. To ostatnie sprowadza się, w istocie, do pytania, czy gdyby kierowca był trzeźwy, to mógłby uniknąć wypadku, do którego doszłoby tylko dlatego, że był pod takim wypływem alkoholu. Pamiętaj, nie zawsze musisz zgodzić się z opinią jednego biegłego, czasami jest potrzeba wystąpienia o opinię do innego eksperta.

Masz pytania, wątpliwości? Zapraszamy do kontaktu!