PRAWO JAZDY WYDANE ZA GRANICĄ

PROCEDURA ZATRZYMANIA KIERUJĄCEGO I KONTROLI DROGOWEJ
27 maja 2022
ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIURA PODRÓŻY ZA ZMARNOWANY URLOP
8 czerwca 2022

Kierujesz samochodem a nie masz polskiego prawa jazdy?

Każda osoba, która posiada prawo jazdy wydane za granicą, a mieszka w Polsce przynajmniej od 185 dni musi wymienić je na polskie prawo jazdy. Zagraniczne prawo jazdy przestaje być ważne po 6 miesiącach od momentu uzyskania stałego lub czasowego pobytu w Polsce. Dotyczy to także praw jazdy wydanych w Wielkiej Brytanii po dniu 31 grudnia 2020 r.

Obowiązek wymiany prawa jazdy nie dotyczy jednak osób, które posiadają:

  • prawo jazdy wydane w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) –stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz
  • prawo jazdy wydane w Wielkiej Brytanii do dnia 31 grudnia 2020 r. (brak obowiązku wymiany prawa jazdy wydanego w Wielkiej Brytanii do dnia 31.12.2020 r. wynika z art. 5 ust. 6 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, który stanowi: „Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odpowiednio motorowerem lub pojazdem silnikowym może kierować osoba posiadająca ważne zagraniczne prawo jazdy wydane przez państwo członkowskie Unii Europejskiej, Konfederację Szwajcarską lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronę umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym – w okresie ważności prawa jazdy.”) .

Takie prawa jazdy uprawniają do kierowania pojazdami na terytorium Polski przez cały okres ich ważności.

Powyższe wynika z Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U z 2021 r. poz. 1212) gdzie wskazano, że  dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdem silnikowym lub zespołem pojazdów składającym się z pojazdu silnikowego i przyczepy lub naczepy jest:

a) wydane w kraju: prawo jazdy, pozwolenie wojskowe, międzynarodowe prawo jazdy;

b) wydane za granicą: międzynarodowe prawo jazdy, określone w Konwencji o ruchu drogowym, podpisanej w Genewie dnia 19 września 1949 r. (Dz. U. z 1959 r. poz. 321 i 322), krajowe lub międzynarodowe prawo jazdy, określone w Konwencji o ruchu drogowym, sporządzonej w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r. (Dz. U. z 1988 r. poz. 40 i 44), krajowe prawo jazdy wydane w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, krajowe prawo jazdy określone w umowie międzynarodowej, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, zagraniczny dokument wojskowy, określony w umowach międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Przy tym jednak trzeba mieć na uwadze to, że na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie jest uznawane za ważne prawo jazdy wydane w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, jeżeli na terytorium któregokolwiek z tych państw to prawo jazdy zostało zatrzymane lub czasowo albo na stałe cofnięto posiadane uprawnienie do kierowania pojazdem.

Kierujący poruszający się po polskich drogach muszą jednak pamiętać, że choć zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym kierowca nie jest obowiązany do posiadania podczas kontroli prawa jazdy, niemniej Kierujący pojazdem jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu wymagane dla danego rodzaju pojazdu lub kierującego:

  1. dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem inny niż wydane w kraju prawo jazdy albo pozwolenie na kierowanie tramwajem, jeżeli kierujący nie posiada wydanego w kraju prawa jazdy albo pozwolenia na kierowanie tramwajem.

Przepisy bardzo konkretnie wskazują, kogo dotyczy zwolnienie z obowiązku okazania stosownych dokumentów funkcjonariuszowi przeprowadzającemu kontrolę drogową. Do tej grupy należą osoby, które:

  • są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdu, czyli ich dane są zawarte w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK),
  • mają prawo jazdy wydane w Polsce, 
  • poruszają się po terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Dla przypadków innych niż powyższe istnieje obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy, polisy OC i dowodu rejestracyjnego. Dotyczy to przede wszystkim zagranicznych kierowców, którzy nie mają polskiego prawa jazdy, a także osób jeżdżących samochodami, które nie należą do nich w sensie prawnym – korzystają z pojazdów leasingowanych, wypożyczonych i firmowych. Pamiętajmy też. Brak obowiązku okazywania prawa jazdy nie obowiązuje też poza granicami Polski.