Niemal każdy z nas oczekuje niezakłóconej możliwości korzystania z naszego domu lub mieszkania. Jednakże czasem może się zdarzyć, iż nasz sąsiad bądź sąsiadka swoim zachowaniem lub działaniem zakłócają nasz spokój. Takie działanie uznać można za immisję, czyli działanie właściciela nieruchomości na własnym gruncie, którego skutki odczuwalne są na gruncie sąsiedzkim.
Ze względu właśnie na takie sytuacje, prawodawca uregulował tzw. zakaz immisji. Powyższe uregulowane zostało w art. 144 kodeksu cywilnego gdzie wskazano: Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Oznacza to tyle, iż właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę. Przeciętna miarę zaś wyznaczają stosunki miejscowe i społeczno- gospodarcze przeznaczenie nieruchomości.
Immisje, zwane również zakłóceniami, oznaczają skutki korzystania z nieruchomości (tzw. nieruchomości wyjściowej) polegające na oddziaływaniach na okoliczne nieruchomości i przyjmować mogą różną postać zarówno materialną, jak i niematerialną.
Immisjami materialnymi bywają określane oddziaływania polegające na przenikaniu na sąsiednie nieruchomości cząsteczek materii, fal i sił. Są to np. dymy, ciecze, zapachy, hałasy, światło, wstrząsy. Jako immisję materialną kwalifikuje się również rozprzestrzeniające się elementy przyrody ożywionej, jak ptaki (np. hodowlane gołębie), pszczoły przelatujące przez sąsiednie nieruchomości, inne owady, robactwo a nawet zarazki chorób w przypadku, gdy ich zintensyfikowana ilość wynika ze złego stanu sanitarnego nieruchomości. Do kategorii immisji materialnych należą także fale elektromagnetyczne (radio, telewizja, a także pola elektromagnetyczne emitowane przez stacje bazowe telefonii komórkowych). Immisje materialne mogą wydostawać się z nieruchomości wyjściowej różnymi drogami: drogą powietrzną, pod ziemią, jak również w środowisku wodnym. Jak słusznie zauważono, szkodliwy wpływ immisji może dotyczyć nie tylko ludzi, a ściślej ich fizyczności, lecz także rzeczy oraz zwierząt domowych i gospodarskich.
Immisje niematerialne, zwane również idealnymi lub moralnymi, polegają na oddziaływaniach powodujących u sąsiadów negatywne odczucia psychiczne, jak np. lęk, poczucie zagrożenia, niepokój, rozdrażnienie, odrazę, z powodu np. przechowywania na nieruchomości wyjściowej materiałów niebezpiecznych (łatwopalnych, wybuchowych, trujących itp.) Mogą one także polegać na zakłóceniu wrażeń estetycznych, z tym że ocena bezprawności takiej immisji powinna być bardzo ostrożna.
Fakt immisji możesz zgłosić straży Miejskiej lub Policji, funkcjonariusze podejmą interwencję, która może zakończyć się mandatem lub skierowaniem sprawy do sądu przeciwko sprawcy. Sam także możesz wystąpić na drogę sądową.
Jeżeli w jakiś sposób sąsiad zakłóca Twój spokój we własnym domu, pozwól nam zająć się tą sprawą.