DYREKTYWA #OMNIBUS

JAK UBEZWŁASNOWOLNIĆ CHOREGO, ALKOHOLIKA CZY OSOBĘ UZALEŻNIONĄ?
23 stycznia 2023
KONTROLA TRZEŹWOŚCI W KODEKSIE PRACY ⚖️
14 lutego 2023

❗️  Dnia 1 stycznia 2023 roku weszła w życie dyrektywa „Omnibus”, która istotnie wzmacnia ochronę konsumentów przed nieuczciwymi praktykami przedsiębiorców. Najważniejsze zmiany dotyczą przede wszystkim jasnego informowania przez przedsiębiorców o obniżkach cen, zasad zamieszczania ofert w wynikach wyszukiwania oraz dbanie o wiarygodność opinii konsumenckich dotyczących danego przedsiębiorcy czy jego produktów.

✅ W kwestii jasnej informacji o stosowanych obniżkach cen przyjęto rozwiązanie, które nazywa się „ceną Omnibus”. Rozwiązanie to polega na obowiązku podawania przez przedsiębiorcę oprócz ceny przed obniżką i po obniżce, również najniższej ceny w ciągu ostatnich 30 dni. Sposób podawania ceny ma być jasny i niewprowadzający w błąd, „cena Omnibus”, ma być  jednoznacznie oznaczona. Także podawanie w procentach wysokości obniżki ma odnosić się do ceny omnibus a nie ceny przed obniżką. Oznaczenie to ma również być dostrzegalne i czytelne, co oznacza że nie może być napisane małym druczkiem gdzieś w zupełnie niezwiązanym z ceną miejscu.

✅ Co do obowiązku zadbania o wiarygodność opinii, ma on ukrócić „kupowanie opinii” przez przedsiębiorców w celu fikcyjnego zwiększenia wiarygodności swojego przedsiębiorstwa. Obecnie przedsiębiorca nie może twierdzić, czy chociażby sugerować że zamieszczone na jego temat opinie są prawdziwe jeżeli nie wprowadzi mechanizmów weryfikowania prawdziwości takich opinii. Jednym z rozwiązań jest chociażby sprawdzenie, czy osoba wystawiająca opinię rzeczywiście dokonała zakupu, bądź skorzystała z usługi, na podstawie systemu sprzedażowego przedsiębiorcy.

Za łamanie nowej dyrektywy przewidziane są surowe sankcje ❗️ Na straży egzekwowania przepisów stoi UOKiK – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który stwierdzając naruszenie wzywa przedsiębiorcę do wyjaśnień i usunięcia niezgodnych elementów, a także ma prawo wszcząć postępowanie w sprawie naruszania zbiorowych interesów konsumentów i nałożyć na takiego przedsiębiorcę karę.

Dyrektywa obowiązuje dopiero od początku roku, a już stwierdzono kilkadziesiąt jej naruszeń, gdyż przedsiębiorcy na wszystkie sposoby starają się znaleźć lukę w przepisach, aby uzyskać przewagę na rynku.

Jeżeli masz problem z nieuczciwym przedsiębiorcom i nie wiesz co zrobić lub od czego zacząć, skontaktuj się z Nami. Pomożemy!