KONTROLA TRZEŹWOŚCI W KODEKSIE PRACY ⚖️

DYREKTYWA #OMNIBUS
1 lutego 2023
Czy nagrywanie rozmów i podsłuchiwanie jest legalne? ⚖️
27 lutego 2023

O szykowanych zmianach w prawie pracy informowaliśmy Państwa we wcześniejszych postach. Na mocy podpisania ustawy przez prezydenta, omawiana już na naszym profilu PRACA ZDALNA, będzie obowiązywać od 7 kwietnia, jednakże pierwsze zmiany zaczną obowiązywać wcześniej bo już 2️⃣1️⃣ lutego.

➡️  Mowa o KONTROLI TRZEŹWOŚCI w miejscu pracy, którą pracodawca może wprowadzić w celu zapewnienia ochrony życia i zdrowia zatrudnianych osób.

Kontrola będzie mogła dotyczyć obecności w organizmie pracownika zarówno alkoholu jak i środków podobnie do niego działającego, a więc np. narkotyków.

Kontrola będzie mogła zostać przeprowadzona w dwóch trybach:

1️⃣ Na podstawie PREWENCYJNEJ KONTROLI trzeźwości.

2️⃣ Na podstawie UZASADNIONEGO PODEJRZENIA pracodawcy. 

Pracodawca będzie mógł przeprowadzić kontrolę na obecność alkoholu w organizmie pracownika za pośrednictwem badania wydychanego powietrza za pomocą analizatora oraz badania krwi  które będzie składać się z co najmniej dwóch analiz laboratoryjnych krwi pobranej z żyły osoby badanej.

✅ WPROWADZENIE I SPOSÓB PRZEPROWADZANIA KONTROLI TRZEŹWOŚCI musi być uregulowanie w układzie zbiorowym, regulaminie pracy lub w obwieszczeniu i ma obowiązek poinformowania o tym pracowników w terminie nie dłuższym niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem jej przeprowadzania.  Dokładne zasady przeprowadzania kontroli określi Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie badań na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu w organizmie pracownika.

✅Jeśli kontrola trzeźwości wykaże stan nietrzeźwości, pracodawca będzie zobowiązany zakazać takiemu pracownikowi wykonywania pracy.

Ważne ‼️ Nie tylko osoby pozostające w stosunku pracy z pracodawcą będą podlegać reżimowi kontroli trzeźwości, lecz także będą jej podlegać np. osoby zatrudnione w oparciu o umowę zlecenie.