Niemalże połowa Polaków ma zwierzę domowe. Szacuje się, że aż 83% z nich to psy. Nic dziwnego- nie bez przyczyny mówi się, że „pies to najlepszy przyjaciel człowieka”! Jednakże mając tak wspaniałego pupila w domu należy pamiętać, iż istnieją przepisy, które odnoszą się do sposobu ich wyprowadzania.
Kiedy potrzebna jest smycz a kiedy kaganiec?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, zależy bowiem od miejsca oraz zachowania naszego pupila. Ustawodawstwo nie zawsze reguluje wprost sytuacji, w których są one wymagane.
art. 77 Kodeksu Wykroczeń stanowi:
§ 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
Należy zauważyć, iż kodeks posługuje się pojęciem „zwykłych lub nakazanych środków”, nie zaś wprost smyczą oraz kagańcem.
Wskazuje się, że zwykłymi środkami ostrożności są podstawowe i powszechne stosowane przy trzymaniu określonych gatunków zwierząt środki. Można stwierdzić że ocena zależy od właściciela, wszakże on zna najlepiej zachowanie i temperament pupila, w każdym razie muszą być one dobrane tak aby pies nie stanowił zagrożenia.
Nakazanymi środkami, jak nazwa wskazuje, są te, które są przewidziane przez przepisy prawa. Najczęściej są uregulowane w prawie miejscowym w postaci uchwał gminy, dlatego warto zapoznać się z tymi regulacjami udając się np. na wakacje do innego miasta. Dodatkowo należy mieć na szczególnej uwadze regulacje dotyczące np. komunikacji miejskiej czy międzymiastowej. I tak na przykład, wybierając się w podróż kolejami PKP Intercity, musimy pamiętać, iż przewoźnik bezwzględnie wymaga nałożenie psu kagańca. Podobnie, w myśl art. 166 kodeksu wykroczeń- podczas spaceru w lesie zabronione jest prowadzenie psa luzem.
Zauważyć przy tym należy, że spełnienie warunku panowania nad zwierzęciem w stopniu gwarantującym bezpieczeństwo publiczne nie zawsze oznacza by spacerowanie z psem odbywało się na smyczy lub w kagańcu. Psy niebędące nawet na liście ras psów niebezpiecznych, a wykazujące agresywność, powinny być prowadzone na smyczy i w kagańcu. Zgodzić należy się również ze stanowiskiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim (sygn. akt. II SA/Go 13/20), który stwierdził, że trudno wymagać od właściciela używania kagańców wobec psów, które ze względu na swoją wagę i wielkość mogą być z łatwością trzymane na smyczy.
Zachowanie czystości
Warto również zwrócić uwagę na to co pozostawiają po sobie nasi pupile na spacerach. Należy pamiętać, iż każdy posiadacz psa ma społeczny obowiązek posprzątania wszelkich zanieczyszczeń pozostawionych przez czworonoga. Na podstawie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach- gminy zobowiązane są do zapewnienia czystości i porządku na swoim terenie, a także tworzenia warunków niezbędnych do jego utrzymania. Niezastosowanie się do przepisów prawa miejscowego i za zanieczyszczenie środowiska, właściciel psa może ponieść karę w postaci grzywny. Art. 145 Kodeksu Wykroczeń przewiduje karę grzywny do 500 zł albo karę nagany za zanieczyszczenie lub zaśmiecanie miejsc dostępnych dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, trawnik lub zieleniec.
Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez psa.
Niezmiernie ważną kwestią, jaką należy wskazać jest odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez zwierzęta. Kodeks cywilny stanowi: „Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy”. Oznacza to, że w przypadku gdy pies na spacerze wyrządzi komuś krzywdę, np. ugryzie czy zaatakuje inną osobę- odpowiedzialność spoczywa na osobie, która nad nim podczas spaceru sprawowała pieczę. Nie zawsze musi być to właściciel. Co ważne, nie można również zasłaniać się tym, iż pies uciekł czy zerwał się ze smyczy. Dlatego więc warto zwrócić uwagę na to, aby w przypadku gdy pies jest prowadzony na smyczy- była ona odpowiednio dostosowana do rozmiaru i wagi pupila.
Pies dla niejednego jest jednym z członków rodziny, warto więc wiedzieć, jakie regulacje go dotyczą. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania czy wątpliwości co do regulacji związanych z psem- zapraszamy do kontaktu, chętnie Ci pomożemy!