PRACA ZDALNA W KODEKSIE PRACY

NOWELIZACJA KODEKSU KARNEGO, CZY SĄD ZA KAŻDĄ JAZDĘ POD WPŁYWEM ALKOHOLU ORZEKNIE KONFISKATĘ POJAZDU?
12 grudnia 2022
WIĘCEJ URLOPÓW W PRAWIE PRACY- KOMU BĘDĄ ONE PRZYSŁUGIWAĆ❓
16 stycznia 2023

Choć pandemia zmusiła nas do przyzwyczajenia się w niektórych sytuacjach do pracy zdalnej, to dopiero od tego roku zostanie ona uregulowana w kodeksie pracy. Mimo, że nowelizacja ustawy, która wprowadza te przepisy jeszcze nie została finalnie uchwalona, to już teraz warto przyjrzeć się projektowanym regulacjom i zobaczyć kto i w jakich sytuacjach będzie mógł z niej skorzystać.

ZGODNIE Z PROJEKTOWANYMI PRZEPISAMI PRAWA PRACY:

✅ PRZY ZAWIERANIU UMOWY o pracę, pracodawca oraz pracownik będą mogli ustalić czas oraz zasady wykonywania pracy zdalnej.

✅ W TRAKCIE ZATRUDNIENIA możliwe będzie uzgodnienie warunków wykonywania pracy zdalnej, zarówno z inicjatywy pracodawcy oraz na wniosek pracownika. Projekt nowelizacji przewiduje, że taki wniosek będzie musiał zostać uwzględniony, jeśli jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy oraz złoży go:

➡️pracownica w ciąży,

➡️ pracownik wychowujący dziecko do ukończenia przez nie 4. roku

➡️ pracownik sprawujący opiekę nad osobą najbliższą, posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności lub znacznym jej stopniu

✅ Praca zdalna będzie mogła być także wykonywana NA POLECENIE PRACODAWCY, w ściśle przewidzianych wypadkach, które będzie mógł cofnąć w każdym czasie z jednodniowym wyprzedzeniem:

➡️ w okresie obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu LUB

➡️ w okresie, w którym zapewnienie przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w dotychczasowym miejscu pracy pracownika nie jest czasowo możliwe z powodu działania siły wyższej.

❗️ Przy ustaleniu ZASAD pracy zdalnej ważną rolę odgrywają związki zawodowe działające na terenie zakładu pracy, które co do zasady zawierają porozumienie odnośnie wykonywania pracy zdalnej. W przypadku braku związku zawodowego, pracodawca może określić zasady wykonywania pracy zdalnej w regulaminie po uprzedniej konsultacji z przedstawicielami pracowników.