Sąd Najwyższy w ostatni czwartek (09.05.) po raz pierwszy tak jednoznacznie stanął po stronie frankowiczów. W sprawie o sygn. I CSK 242/18 rozpatrywanej po wniesieniu skargi kasacyjnej przez powodów- kredytobiorców o zapłatę przeciwko bankowi, SN uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania.
Co właściwie takiego stwierdził Sąd Najwyższy? Uchylając zaskarżony wyrok doszedł do wniosku, że postanowienia umowy kredytu udzielonego w złotych i indeksowanego do waluty obcej, w którym określono zasady ustalania kursu tej waluty, prowadzi do wyeliminowania mechanizmu indeksacji z treści wiążącego strony stosunku prawnego, gdy postanowienia umowy takiego kredytu zostały uznane za niedozwolone na podstawie art. 3851 k.c.
Zgodnie z komunikatem opublikowanym na stronie Sądu Najwyższego, w sprawie tej powodowie zawarli z pozwanym bankiem umowę kredytu hipotecznego indeksowaną kursem franka szwajcarskiego. W ich ocenie, klauzule walutowe zawarte w regulaminie kredytowania, do którego odsyła umowa kredytowa, stanowią niedozwolone postanowienia umowne i nie wiążą powodów, ponieważ w sposób dowolny uprawniają bank do ustalania kursu waluty, a przez to wysokości rat kredytu, co jest sprzeczne z dobrymi obyczajami i stanowi rażące naruszenie interesów powodów.
Bank wniósł o oddalenie powództwa w całości, podnosząc, że wprowadzenie klauzul walutowych nie jest sprzeczne z dobrymi obyczajami, ani nie narusza rażąco interesów powodów. Pozwany bank podkreślił, że powodowie sami wybrali rodzaj kredytu, a ponadto, iż zostali poinformowani o ryzyku kursowym i akceptowali powiększenie miesięcznych raty kredytu o tzw. spread, definiowany jako różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży walut. Jak widać, wnioski zaprezentowane przez bank nie spotkały się z uznaniem Sądu Najwyższego.
Stanowisko SN we wspomnianej sprawie jest bardzo korzystne dla Kredytobiorców. Kasacja rozstrzygnięta na rzecz kredytobiorców występujących przeciwko pozwanemu bankowi może świadczyć o tym, że SN dostrzegł, jak ważne jest jednoznaczne wypowiedzenie się w materii tak istotnej dla wielu kredytobiorców.
Podkreślamy też, że stanowisko to jest w pełni zgodne ze stanowiskiem prezentowanym przez prawników Kancelarii. Już od 3 lat nasze działania dotyczące kredytów frankowych w oparciu o założenie, które przedstawił SN, znajdują potwierdzenie w prowadzonych przez nas sprawach sądowych. Skutkuje to pozytywnymi dla naszych Klientów rozwiązaniami. Tym bardziej cieszy nas więc ostatni wyrok SN, gdyż nie tylko potwierdza prawidłowość naszych rozumowań, ale także daje nadzieję na większą konsekwencję polskich sądów w zakresie orzekania na korzyść kredytobiorców.