Szybki rozwój technologii na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat sprawił, że praktycznie w każdym smartfonie znajduje się dyktafon i kamera, a powszechnie dostępne urządzenia detektywistyczne niejednokrotnie przypominają przedmioty codziennego użytku takie jak długopis, zapalniczki czy pendrive USB z urządzeniem nagrywającym. Niektóre z sytuacji, które napotykamy stają się idealnym pretekstem aby z takiego dyktafonu czy aparatu skorzystać. CZY JEST TO JEDNAK LEGALNE❓
➡️ Nagrania audio lub wideo często są dowodem w sprawach dotyczących konfliktów małżeńskich, a także w sprawach o mobbing, znęcanie się, wykorzystywanie seksualne, przemoc domową czy szantaż, gdzie wówczas mogą być uznane za formę obrony własnej.
W każdej sprawie, strona, która wykorzystuje nagranie, powinna liczyć się z tym, że nagrywana osoba może wyciągnąć tego konsekwencje:
1️⃣ Na gruncie prawa cywilnego, zarzucając NARUSZENIE DÓBR OSOBISTYCH.
2️⃣ Zarzucając łamanie jej konstytucyjnego prawa do TAJEMNICY KOMUNIKOWANIA SIĘ oraz związanego z nią PRAWA DO PRYWATNOŚCI gwarantowane m.in. przez art. 49 Konstytucji RP.
3️⃣ Na gruncie prawa karnego zarzucając PRZESTĘPSTWO z art. 267 kodeksu karnego, tj. nieuprawnionego założenia i posługiwania się urządzeniem podsłuchowym.
Zgodnie z art. 267 § 3 kk kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem podlega karze wskazanej w tym przepisie. Niemniej jednak odnosi się to do informacji do których osoba rejestrująca dźwięk lub obraz jest NIEUPRAWNIONA. Nie popełnia przestępstwa ten, kto posługuje się urządzeniem podsłuchowym w celu uzyskania informacji, do której jest uprawniony, gdyż taka osoba może rejestrować ją w dowolny sposób.
Jak wskazuje orzecznictwo, utrwalanie przebiegu rozmowy osób trzecich dokonane przez osobę prywatną nagrań bez zgody jednego z uczestników rozmowy, nie dyskwalifikuje całkowicie nagrania jako dowodu, np. w procesie rozwodowym jeżeli:
✅ nie została zakwestionowana skutecznie autentyczność takiego materiału oraz
✅ jeśli nie jest to jedyny dowód wykazujący okoliczności istotne w sprawie.
Co jednak zrobić w przypadku gdy strona może udowodnić dany fakt tylko za pomocą nagrania?
Według Trybunału Konstytucyjnego istnieje możliwość skorzystania w procesie sądowym z dowodu z nagrań, zwłaszcza w przypadku, gdy strona nie może, bądź jest dla niej nadmiernie utrudnione, dowieść za pomocą innych środków dowodowych swoich racji mających decydujące znaczenie dla rozstrzygnięcia sporu.
Jeśli masz wątpliwości czy w danej sytuacji rejestrowanie np. pracy opiekunki do dziecka, podsłuch w domu czy nagrywanie rozmów telefonicznych jest dozwolone warto wcześniej skonsultować się z prawnikiem by uniknąć późniejszych problemów.